Érzékelésen alapuló játékok
Az érzékelésen alapuló játékok közben kiderül, hogy mennyire boldogulunk, ha csak illat, íz, hang, vagy tapintás alapján kell felismernünk valamit, megoldanunk egy feladatot.
– Párkereső tapintás alapján
Egy nagy dobozba, vagy textil zsákba tegyünk különböző tárgyakat pl. fél pár cipő, kis labda, autó stb. Minden gyerek kap egy kártyát, amelyen a zsákban lévő tárgyak fotói vannak. A feladatuk az lesz, hogy tapintás alapján megkeressék azt a tárgyat, amely a kártyájukon szerepel.
– Toronyépítés bekötött szemmel
Minden csapat kap egy kosár építőkockát. Kössük be az első gyerek szemét, aki ezután megpróbál minél magasabb tornyot építeni. A többiek hangosan számolják, hogy hány kockát sikerült egymásra raknia, míg a torony össze nem dől. Ekkor következik a következő gyermek és így tovább. A végén adjuk össze, hogy a csapatnak összesen hány kockát sikerült egymásra raknia.
– Csörgő fogó
Egy gyerek kivételével minden gyereknek kössük be a szemét és kérjük meg őket, hogy szóródjanak szét. Annak a gyereknek, akinek nyitva maradt a szeme, adjunk egy csörgő labdát, vagy kulcscsomót. A többiek a hang alapján tájékozódva próbálják őt elkapni. Aki elkapja, az kapja meg a következő körben a csörgőt.
– Illat felismerő
Kis méretű műanyag poharakba, vagy üres joghurtos poharakba tegyünk vattát és csepegtessünk rá különböző illóolajokat, parfümöt, vagy vizezzük be a vattát és szórjunk rá pl. fahéjat, kakaóport stb., öntsünk rá ecetet, csepegtessünk rá egy kis citrom levet. Próbáljunk minél karakteresebb illatokat választani. Ne felejtsük el sorszámmal megjelölni a poharakat és magunknak felírni, hogy melyik pohárban, milyen illat van. A poharak száját fedjük be pauszpapírral, vagy sütőpapírral és rögzítsük befőttes gumival. A pauszpapírt csak közvetlenül játék előtt lyukasztgassuk ki egy tű segítségével.
A játék során a gyerekeknek meg kell próbálniuk felismerni minél több illatot, de úgy is játszhatjuk, hogy az adott 10 illatból meg kell találniuk 5 előre megadott illatot.
– Visszhang
Egy gyerek álljon háttal a többieknek kb. három méter távolságban tőlük, és énekeljen el egy rövid dalt, vagy mondjon el egy rövid mondatot. A többiek titokban döntsék el, hogy ki lesz a visszhang, akinek el kell ismételnie azt, úgy, hogy elváltoztatja a hangját, vagy halkabban mondja, énekli. A háttal álló gyereknek ki kell találnia, hogy ki volt a visszhang, ha ez sikerült, cseréljenek helyet.
– Zaj felismerő
Játsszunk le a gyerekeknek minél több féle zajt, állathangot egymás után, a gyerekek pedig próbálják meg felismerni azt. Próbáljunk olyan hangokat választani, amelyek a mindennapokban is körül vesznek bennünket, pl. autó hangja, madárcsicsergés, telefon csörgés, porszívó hangja stb.
A hangokat akár mi is rögzíthetjük, vagy letölthetjük a következő oldalakról.
Innen állathangokat tudunk letölteni
Innen pedig különböző effekteket.